Dr n. med. Maria Barańska-Gieruszczak – absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 1965 pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w latach 1985-2007 ordynator II Kliniki Neurologicznej, w latach 90-tych przez dwie kadencje przewodnicząca Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Od wielu lat zajmuje się padaczką i prowadzi Poradnię Przeciwpadaczkową. Posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Epileptologii oraz licencję Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej z zakresu elektroencefalografii. Jest autorem szeregu publikacji m.in. z dziedziny epileptologii.

  • Padaczka – postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne


Prof. dr hab. med. Maria Barcikowska – specjalista neurolog i neuropatolog, Kierownik Zakładu Kliniczno Badawczego Chorób Zwyrodnieniowych CUN, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN i Kierownik Kliniki Neurologii i Oddziału Alzheimerowskiego CSK MSWiA, Przewodnicząca Sekcji Alzheimerowskiej Polskiego Stowarzyszenia Neurologicznego, współautorka ponad 108 publikacji, w tym rozprawy habilitacyjnej: Śródtkankowe złogi amyloidowe i zwyrodnienie neurofibrylarne jako podłoże otępienia w chorobie Alzheimera – badania immunohistochemiczne.

  • Zespoły otępienne


Prof. dr hab. med. Anna Członkowska – Kierownik II Kliniki Neurologicznej IPiN. Ukończyła Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w 1966 r. Od 1969 pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Początkowo zatrudniona była w Zakładzie Genetyki w Pracowni Immunologii, wykonujac jednocześnie praktykę neurologiczną w Klinikach Instytutu. Od roku 1985 jest Kierownikiem II Kliniki Neurologicznej. Odbyła szereg staży naukowych m.in. w Guy’s Hospital w Londynie, Zakładzie Patologii i Neuroimmunologii Instytutu Maxa Plancka w Monachium i Martinsried (Niemcy). Stale współpracuje z wieloma ośrodkami neurologicznymi na świecie. Głowne dziedziny zainteresowań naukowych: udar mózgu, neuroimmunologia, w tym badania nad stwardnieniem rozsianym, choroba Wilsona, neurorehabilitacja. W latach 1998-2002 była koordynatorem Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Udaru Mózgu, a obecnie jest koordynatorem części neurologicznej Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego (POLKARD). Była prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w latach 1996-99. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem korespondentem Amerykańskiego Towarzystwa Neurologicznego i Niemieckiego Towarzystwa Neurologicznego. Jest promotorem 25 doktoratow, z jej zespołu 2 osoby uzyskały stopień dr habilitowany. Jest autorem lub wspołautorem ponad 150 publikacji prac oryginalnych, w większości publikowanych w czasopismach międzynarodowych. Jest autorem lub wspołautorem wielu opracowań książkowych.

  • Postępowanie diagnostyczne i leczenie w udarze mózgu


Dr hab. Jan Jaracz – jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, specjalistą w zakresie psychiatrii dorosłych. Obecnie pracuje jako adiunkt w Klinice Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu gdzie kieruje Pracownią Psychofizjologii. W 2003 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Opublikował liczne prace na temat badań neuroobrazowych w zaburzeniach psychicznych, psychofarmakologii chorób afektywnych oraz problemów psychiatrycznych w przebiegu chorób neurologicznych oraz endokrynologicznych. Jest także autorem 5 rozdziałów poświęconych powyższym zagadnieniom w podręcznikach oraz monografiach. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz zastępcą przewodniczącego sekcji Psychofarmakologii, a także członkiem Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

  • Zasady stosowania leków psychotropowych w neurologii


Dr n. med. Iwona Kurkowska-Jastrzębska – absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 1994 pracuje w Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a od 2000 r. jest adiunktem w II Klinice Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Zajmuje się pracą badawcą z dziedziny chorób neurodegeneracyjnych oraz neurofarmakologii. Jest autorem wielu publikacji z zakresu neurobiologii i padaczki.

  • Padaczka – postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne


Dr n. med. Tomasz Litwin – jest od 1998 r. asystentem w II Klinice Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Pracę doktorską z badań eksperymentalnych w modelu zwierzęcym choroby Parkinsona obronił w 2004 r. W pracy zawodowej zajmuje się głównie chorobą Wilsona oraz leczeniem pacjentów w ostrej fazie udaru mózgu. Od 2001 r. prowadzi Salę Intensywnego Nadzoru II Kliniki Neurologii.

  • Postępowanie diagnostyczne i leczenie w udarze mózgu


Prof. dr hab. med. Jacek Losy – neurolog, kierownik Zakładu Neuroimmunologii Klinicznej Katedry Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jest także profesorem Polskiej Akademii Nauk. Od wielu lat zajmuje sie naukowo chorobami układu nerwowego o podłożu immunologicznym. Autor 90 publikacji naukowych, głównie z zakresu neuroimmunologii, stypendysta prestiżowego stypendium im. Jacqueline du Pre, pracował w USA w Institute for Basic Research in Developmental Disabilities w Nowym Jorku oraz w Instytucie Karolinska w Sztokholmie. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i wieloletni Przewodniczący Rady Medycznej tej organizacji. Członek towarzystw naukowych polskich i zagranicznych, w tym Międzynarodowego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (członek Medical & Scientific Board), Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (Przewodniczący sekcji SM) oraz Międzynarodowego Towarzystwa Neuroimmunologicznego.

  • Stwardnienie rozsiane – schematy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego


Dr med. Krystyna Niedzielska – absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 1966 r. pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, przez szereg lat w I Klinice Neurologicznej, a od 1986 r. jest Kierownikiem II Pracowni Elektroencefalografii w Zakładzie Neurofizjologii Klinicznej. W latach 1998-2006 członek zarządu Polskiego Towarzystwa Epileptologii; w latach 1999-2006 przewodnicząca sekcji ds. padaczki Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, obecnie członek zarządu; od 2006 r. skarbnik Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej. Od wielu lat jest członkiem American Epilepsy Association. Jest autorem szeregu publikacji z dziedziny padaczki i elektroencefalografii.

  • Padaczka- postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne


Dr n. med. Elżbieta Tokarz-Kupczyk – uzyskała dyplom lekarza w 1978 r. w Poznaniu. Po odbyciu stażu podyplomowego podjęła pracę w Klinice Neurologii w Poznaniu. Stopień naukowy doktora nauk medycznych uzyskała w 1987 roku na podstawie przedłożonej pracy doktorskiej pod tytułem Wartość diagnostyczna testów białkowych płynu mózgowo-rdzeniowego w zestawieniu z poziomem immunoglobulin. Jej początkowe prace badawcze związane były z zagadnieniami neuroimmunologii. Od wielu lat zajmuje się oceną skuteczności leczenia chorych na stwardnienie rozsiane.

  • Stwardnienie rozsiane – schematy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego


Dr n. med. Dariusz Wasilewski – absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista II stopnia z psychiatrii, doktor nauk medycznych, dyrektor Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii w Warszawie, stały współpracownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji (konsultant merytoryczny) oraz Międzynarodowego Towarzystwa Biomedycznych Badań nad Alkoholem (ISBRA). Dwukrotny zdobywca nagrody rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za osiągnięcia naukowe. Członek komisji lekarskiej przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym kwalifikującej do przeszczepu wątroby w latach 1995-2000. Przewodniczący Zespołu ds. Walki z Depresją przy Ministrze Zdrowia. Współorganizator ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Depresja jest chorobą. Lecz depresję” w latach 2001-2002 oraz Dnia Walki z Depresją od 2003. Autor cyklicznego programu telewizyjnego „Psychiatria bez lęku” w latach 2000-2004. Konsultant serialu telewizyjnego „Na dobre i na złe”. Nauczyciel akademicki, od 15 lat prowadzący zajęcia ze studentami medycyny. Organizator kursów specjalistycznych dla lekarzy. Autor kilkudziesięciu publikacji w prasie krajowej i zagranicznej.

  • Depresja w chorobach ośrodkowego układu nerwowego – schematy postępowania


Dr med. Halina Wyglądalska-Jernas – ukończyła Uniwersytet Medyczny w Poznaniu w 1974 roku i uzyskała dyplom lekarza medycyny. Po odbyciu stażu podyplomowego podjęła pracę w Zakładzie Neuropatologii oraz Klinice Neurologii w Poznaniu, gdzie pracuje do chwili obecnej. Specjalizację II stopnia z zakresu neurologii uzyskała w 1984 r. natomiast stopień naukowy doktora nauk medycznych w 1988 r. na podstawie przedłożonej rozprawy doktorskiej pod tytułem „Wpływ hipotermii na morfologię neuronów ruchowych szczura”. Początkowe jej prace związane były z zagadnieniami neuropatologii, lecz od wielu lat zajmuje się leczeniem i oceną skutecznści leczenia chorych na stwardnienie rozsiane.

  • Stwardnienie rozsiane – schematy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego